DSÖ: Türkiye'de sağlık sistemi çökebilir

Sponsorlar

Haber ID: 14272
Haber ID: 14272
Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye ofisinden Dr. Irshad Ali Shaikh Türkiye'deki vaka sayılarının endişe verici seviyede olduğunu belirterek sağlık sisteminin çökebileceği uyarısında bulundu.
Pazar, Aralık 6, 2020 - 10:30

Türkiye’de günlük koronavirüs vakaları geçtiğimiz haftalarda açıklanmaya başlandı. Daha önce (29 Temmuz’dan beri) testi pozitif çıkanlar değil, sadece semptom gösterenlerin sayısı açıklanıyordu.

Buna ilişkin DW Türkçe’ye konuşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ülke ve Avrupa Merkez İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Ofisi Geçici Başkanı Dr. Irshad Ali Shaikh önemli açıklamalarda bulundu.

"Bu verilerin farkında değildik"
Shaikh, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Halkımızla paylaşmadığımız verileri DSÖ ile de paylaşmıyoruz” dediğini hatırlatarak “Biz bu verilerin farkında değildik. Semptom göstermeyenler virüsün sessizce yayılmasına neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Shaikh, DSÖ’nün her ülkeden belirti gösteren göstermeyen tüm pozitif vakaların rapor edilmesini istediğini belirterek, “Türkiye için asemptomatik kişi sayılarının paylaşılması rahatlatıcı, çünkü gerçekten salgının yayılımını engellemekte önemli" dedi.

"Türkiye'de sağlık sisteminin çöküşünü yaşayabiliriz"
Türkiye’deki vaka sayısının endişe verici düzeyde olduğunu söyleyen Shaikh, “Her ne kadar Türkiye'deki hastanelerde durum diğer ülkeler, Avrupa ya da Amerika'daki kadar kötü durumda olmasa da, bu şekilde devam ederse o zaman biz de, sağlık sisteminin, hastane sisteminin çöküşünü yaşayabiliriz" dedi.

Etiketler: 

Yorum