ERDOĞAN'DAN AŞI AÇIKLAMASI

Sponsorlar

Haber ID: 17307
Haber ID: 17307
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 TÜBA - TÜBİTAK Bilim Ödülleri Töreninde konuştu.
Perşembe, Ocak 28, 2021 - 15:15

Dünyanın koronavirüs ile boğuştuğu bir dönemde bilim insanlarının aşı ile yaptığı çalışmaların yakından takip edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurulan COVİD- 19 platformu ile bir bilim seferberliği başlatıldığını kaydetti. Bu platformdaki 436 araştırmacının aşı ve ilaç geliştirme odaklı 17 proje yürüttüğünü aktardı. Erdoğan, "Platformun en önemli yanının araştırmacıların çalışmalarını ve tecrübelerini bir birleriyle paylaşarak birlikte geliştirme modelini dünyaya örnek olacak şekilde kullanmasıdır.
Şu anda 3 yenilikçi aşı adayımız faz çalışmalarına başlama arefesindedir. Hocalarımızın çalışması, kendin kategorilerinde dünyada klinik aşamaya geçen üçüncü aşı adayı olma potansiyeline sahiptir. Ayrıca mevcut in aktif aşılardan daha etkin olma potansiyeline sahip bir aşımız ile 2'nci nesil bir aşımızın çalışmaları hızla devam ediyor. Yenilikçi aşı adaylarının yerli ve milli üretimi konusunda özel sektör kuruluşlarımızı seferber ettik.
Üretim onayı almış firmalarımız yenilikçi yerli aşılarımızın, üretim süreçlerine dahil oldular. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; Amerika ev Çin'den sonra COVİD- 19 konusunda en çok aşı projesi yürüten üçüncü ülke durumundayız." şeklinde konuştu.

Yorum