KORONADAN ETKİLENME ORANLARI ARTTI

Sponsorlar

Haber ID: 16375
Haber ID: 16375
Çocukların koronavirüsten etkilenme oranı arttı: Yoğun bakım gerektirecek kadar ağırlaşabiliyor
Cumartesi, Ocak 9, 2021 - 10:00

Salgının başladığı mart ayından bu yana pandemi merkezi olarak hizmet veren ve çok sayıda koronavirüs hastası çocuğun tedavi edildiği Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Fatih Varol, yoğun bakım ünitelerinde koronavirüs salgınının başlangıcından itibaren aktif bir şekilde hasta karşıladıklarını söyledi.

Koronavirüs ( Covid-19) nedeniyle hastanede yatışı gereken çocuklarda erişkinlerden farklı olarak iki grup hasta olduğunu vurgulayan Dr. Varol şöyle konuştu:

Yoğun bakım gerektirecek kadar ağırlaşabiliyor
"Birincisi, Covid-19 enfeksiyonuna bağlı özellikle zatürrenin ön planda olduğu tablolar nedeniyle yatırdığımız hastalarımız. Bir de Covid’den iyileştikten sonra gelişen, bağışıklık sisteminin aşırı yanıtıyla ortaya çıkan inflamatuar sendrom dediğimiz MiS-C tablosu yoğun bakım yatışı gerektirecek kadar ağır olabiliyor. Erişkinlerden farklı olarak ağır geçiren çocuklarda altta başka bir hastalık öyküsü de bulunmuyor. Hiçbir yandaş hastalığı olmayan çocuklarda da bu iki durumu da yaşadık. O yüzden de çocukların hastalıktan korunmasına çok daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Çocuklarda erişkinlere göre hastalığın biraz daha hafif geçtiğine yönelik genel bir kanı var toplumda. Bu her zaman doğru olmayabiliyor. İki çocuğumuzu yoğun bakımda Covid nedeniyle yaşam destek ünitesine bağlamak zorunda kaldık örneğin. Bu iki hastanın ikisinde herhangi başka bir hastalık yoktu" dedi.

Yorum