KORONAVİRÜSTE %100 TEŞHİS İDDİASI

Sponsorlar

Haber ID: 17338
Haber ID: 17338
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Bilgisayar Bölümünde görev yapan Doç. Dr. Aytürk Keleş, eşi Doç. Dr. Ali Keleş ve İstanbul Aydın Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisi olan oğulları Mustafa Berk Keleş ile birlikte korona virüsü yüzde yüz teşhis eden yapay zeka sistemi geliştirdi
Cuma, Ocak 29, 2021 - 11:45

Aytürk Keleş:"Çalışmamız dünyada bu alanda yapılmış ender bir çalışmadır. Çünkü şimdiye kadar Covid-19'u tespit edebilmek için uzman kişiler tarafından yapılan tüm çalışmalar genel görüntüler üzerine eğitilmiş hazır ağları kullanmıştır. Örneğin VGG19, MobileNet, DenseNet ve SqueezeNet gibi. Oysa medikal görüntüler pek çok açıdan farklıdır. Bu yüzden ağların sıfırdan Covid-19 görüntüleri ile eğitilerek geliştirilmesi teşhis görevinde kullanılabilmesi için çok önemlidir. Ancak derin öğrenme ağlarını sıfırdan geliştirmek hem tecrübe hem de alanda ciddi uzmanlık gerektirdiğinden zordur. X-ray görüntülerini kullanarak sıfırdan iki farklı mimari ile COV19-CNNet ve COV19-ResNet adını verdiğimiz derin öğrenme ağlarını kendimiz geliştirdik. Bu ağlar X-ray cihazlarına da entegre edilebilecek güçlü çıkarım mekanizmaları şeklindedir. Bu mekanizmalar normal ve Covid-19 vakalarını yüzde 100, viral zatürreyi de yüzde 97 doğrulukla teşhis edebilmektedir" dedi.

ÖTE YANDAN;Uludağ Üniversitesi’nde koronavirüsü bir dakikada öldüren sprey geliştirildiğine dair haberler çıkmış,ancak ancak bu gelişmeye dair veriler, henüz yayınlanmamıştı.Çalışma katılımcılarından Doç. Dr. Şehime G. Temel’in Twitter paylaşımı da verilerin henüz yayınlanmadığını doğruladı.
Söz konusu ürünün açıklamasında, koronavirüsü öldürdüğü bilgisine yer verilmediği gibi, Covid-19 ile ilgili herhangi bir ifade de bulunmuyor.

Yorum