GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE YENİ DÖNEM BAŞLADI.

Sponsorlar

 

ilkersakalar@hotmail.com

Emlakçılıkta yeni bir döneme girildi.
Geçtiğimiz yıllarda uzun istişareler sonrası hazırlanan yönetmeliğin uygulanması için tanınan süre 31 Ağustos'ta doldu ve gayrimenkul sektöründe 1 Eylül yeni dönemin başlangıcı oldu.
Düzenleme ile birlikte artık her önüne gelen gayrimenkul alım satım işi yapamayacak.

Emlakçılık yapanların yetki belgesi olması zorunlu olacak.
Şimdiye kadar 3'te 1'i oranında başvuru yapılan belgenin yanı sıra m2, mezuniyet, 12 aya kadar çalışma şartı da aranacak. Sahte ve yanıltıcı ilanlardan internet siteleri de sorumlu olacak. Birden fazla aynı ilanda sadece yetki alanın ilanı yayında kalacak. Belgesiz kayıt dışı bu işi yapmaya devam edenlere ise 10 bin TL ve 10 katına kadar ceza gündeme gelebilecek.

Gayrimenkul sektöründe uzun istişareler sonrasında yürürlüğe iren yönetmelik sayesinde, gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermek isteyen şirket ve şahısların öncelikle, yeterliliklerini yerine getirmelidir. Gün itibari ile eğitimli belgeli ve donanımlı Gayrimenkul Danışmanlarının bu sektörde faaliyet gösterebilecekleri kararına varıldı.

Sektörde faaliyet göstereceklerin gerekli MYK belgeleri eğitim ve staj niteliğinde çalışma zorunluluğu getirildi.
Artık yetkili olmayanların ilan girme, tapu işlemleri, kiralama ve satış işlemlerini gerçekleştiremeyecek, Yetki belgesi olmadan da çalışma yapılamayacaktır.
Bursa emlak müşavirleri odası ve Btso kaydı olmayan ve il ticaret müdürlüğünden yekti belgesini almayanlar tamamen bu sistemin dışında kalacak.

Sektör olarak gereken vizyon ve misyonun uygulanması ile sahadaki gayrimenkul müşterilerinin hak edilen hizmete ulaşması hedefleniyor. Kayıt dışı emlakçılarında artık önüne set çekilmiş ve müşterilerimizin sorularıda ortadakn kaldırılmıştır.

Pandemi sürecinde dahi yukarı doğru ivme kazanan, Güven esaslı sektörümüzün bu düzenlemeler ile birlikte ülkemize de maddi manevi kazanç sağlaması hedeflenmektedir.

Yazarın Diğer Yazıları