Sponsorlar

STRESLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

İnsanların sağlığı ve huzuru için tehlike olarak görülen bazen bir uyarı olarak algılanan dolayısıyla yetersiz bir şekilde ele alınan olaylara gösterilen açık olmayan psikolojik ve fizyolojik tepkiye stres denir. Stresi genel olarak başka bir ifade ile tanımlarsak; çevrenin tehdit edici potansiyel durumuna duygusal ve fiziksel tepki genel olarak bu tanım kişilerin ve çevrelerin arasındaki uyum yetersizliğini gösterir. Stres altında bulunan kişi, sürekli olarak yorgunluk, tansiyon veya yüksek kan basıncı gibi sorunlarla sık karşılaşmaktadır ( A-Z. Baldaş, 2010: 18).

hacamat nedir

Derinin bir bistüri yardımıyla çizilip kupa yardımıyla negatif basınç oluşturarak kanın emilmesi işlemidir. Vasküler ve lenfatik kapillerlerde biriken ve dolaşıma katılarak vücuttan atılamayan toksinlerden arınma(detoks) olarak da bilinir. Gayta ve ter ile vücuttan atılamayan toksinler cilt altında birikir ve hipoksik bir alan oluşur. Hacamat aynı zamanda bu maddelerin de vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Evinden uzaklaştırılan adam, karısını başka erkekle bulunca dehşet saçtı

- Bursa'da eşinin 2 gün önce kendisi için evden uzaklaşma kararı aldırdığı adam, eve geldiğinde gördüğü manzara karşısında şok oldu. Evde eşini başka bir erkekle bulan adam ikisini de feci şekilde darp edip, elindeki bıçağı boğazına dayayarak intihara kalkıştı. Olay, mahkemelerin verdiği uzaklaştırma kararlarını bir kez daha gündeme getirdi.
Darp ve intihara teşebbüs olayı, dün akşam 21.00 sıralarında merkez Osmangazi ilçesi İbrahimpaşa Mahallesi'nde meydana geldi. 49 yaşındaki Reşat Ç. için 2 gün önce eşi Işıl Ç.'nin (38) şikayetiyle uzaklaştırma kararı verildi.

Uğur Mumcu'nun tarihe geçen sözleri

"Gerçekte vicdan özgürlüğü, gerçekte demokrasi laik toplumda meydana gelir.

Çünkü anti-laik toplumda dince kutsal sayılan kavramlar, siyasal amaçlar için her gün sömürülür. ya da Türkiye'de olduğu gibi Arap sermayesi tarafından Türkiye'de kurulan banka sistemlerinde olduğu gibi mali çıkarlar açısından sömürülür. Bu bir sömürüdür. Mustafa Kemal de dinin gerçek yerine oturtulması, Allah ile kul arasında bir kutsal duygu olarak korunması amacıyla laikliği getirmiştir. İngiliz emperyalizminin, Arap kapitülasyonunun aracı olmaması ve siyasi sömürü aracı olmaması için. "

YENİ SAATİNDE SİZLERLE

Birbirinden farklı türlerde en hit şarkıları bir mühendis titizliğiyle özenle seçerek dinleyicisine sunan İlker Sakalar, hafta içi her gün dinleyicisiyle buluşmaya yeni yayın döneminde de devam ediyor.

“İlker Sakalar Yayında” adlı programı kulaklarda hoş bir seda bırakan İlker Sakalar bundan böyle hafta içi her gün 10:00 13:00 saatleri arasında RadyoBu 95.4 te yine sizlerle olmaya devam edecek..

BEŞİK GİBİ SALLANDILAR

Şiddetini arttıran lodos fırtınası nedeniyle Çanakkale-Kilitbahir feribot seferleri de geçici süreyle askıya alındı. Konuya ilişkin GESTAŞ A.Ş.'den yapılan yazılı açıklamada, “Bugün, Çanakkale-Kilitbahir hattında, olumsuz hava şartlarından dolayı geçici olarak seferler iptal edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

BİNLERCE CİVCİV CAYIR CAYIR YANDI

Olaya müdahale eden İtfaiye eri telef olan civcivleri hayata döndürmek için dakikalarca çabaladı
Yangını söndüren itfaiye ekipleri, daha sonra içeride bulunan 56 bin civcivi kurtarmak için çiftliğe girdi. Ekipler, çiftlikte bulunan onlarca civcivi varil, leğen ve kovalarla dışarı çıkarttı. Binlerce civcivin ise telef olduğu belirlendi. Bir itfaiye eri ise telef olan civcivleri hayata döndürebilmek için dakikalarca ağzı ile hava verdi.

KESTANE HIRSIZLARI KAMERADA

Olay, Bahçelievler Yenibosna Dereyolunda bulunan bir markette yaşandı. Edinilen bilgiye göre, Dereyolu üzerinde bulunan bir markete dadanan şahıslar, her gün gelerek manav reyonunda hırsızlık yapmaya başladı. En son yüzlerinde siyah tıbbi maskeyle marketin önüne gelen iki şahıs, meyve sebze reyonunda paketli halde bulunan kestanelerden 6 paket alarak, kayıplara karıştı.

"LODOSLA KANKA OLDUK"

Sabah saatlerinde etkisini gösteren şiddetli lodosun hızı saatte 70 kilometreyi buldu. Lodosa sokakta yakalanan vatandaşlar fırtına karşısında zor anlar yaşadı. Bazı vatandaşların birbirine tutunduğu görüldü. Özellikle yaşlılar ve kadınlar fırtına karşısında zor anlar yaşadı. Ürünlerini dükkanlarının önüne koyan esnaf ise uçan eşyalarını toplamak için uzun süre uğraştı.
Şiddetli lodosta zor anlar yaşadıklarını ifade eden vatandaşlar, "Lodos Bursa'da etkisini gösterdi. Yürümekte zorluk çekiyoruz. Saatte hızı 70 kilometreyi buldu, işi olmayan dışarıya çıkmasın" dediler

DAĞCILAR ZİRVE YAPTI

Yeşil Bursa Dağcılık Spor Kulübü Derneği ve Bursa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü'nden toplam 11 dağcı hafta sonu Uludağ'da tırmanış etkinliği düzenledi.

Bursa Valiliği'inden alınan izinle hafta sonu düzenlenen etkinlikte Uludağ Küçükzirve'ye çıkıldı. 80 santimetreye ulaşan karda Oteller Bölgesi'nden 2543 metre yüksekliğindeki zirveye çıkan dağcılar Uludağ'ın büyüleyen manzarasını da kaydetmeyi ihmal etmedi.

GRAMLA SATILIYOR

ıhlamur kapalı pazar yerinde kilogram fiyatı 130 TL'den satılırken aktarlarda 200 TL’den alıcı buluyor. Vatandaşlar, ıhlamuru yüksek fiyatı sebebiyle artık gramla satın almayı tercih ediyor. Son dönemde adeta altın fiyatları gibi sürekli artışta olan ıhlamur fiyatı 200 liraya kadar yükselirken, vatandaşlar, ıhlamuru yüksek fiyatı sebebiyle artık gramla satın alıyor.
Salgın döneminde ıhlamuru evlerden eksik etmediklerini dile getiren vatandaşlar, fiyatının cep yakmasından dolayı bütçelerine göre ihtiyaç oldukça gram ile satın aldıklarını ifade ettiler.

BIÇAKLANDI SOKAĞA FIRLADI

Yaralının pijamalarla yalın ayak sokakta yürüdüğü anlar güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.
Olay, dün saat 14.45 sıralarında Beşiktaş Eski Yıldız Caddesi üzerinde meydana geldi. İddiaya göre, aynı evde yaşayan kimlikleri henüz bilinmeyen bir kadın ile bir erkek yine bilinmeyen bir nedenle tartışmaya başladı. Tartışma sürerken kadın eline aldığı bıçakla erkeği göğsünden yaraladı. Yaralı haldeki şahıs kendini bir şekilde sokağa attı.

ÇOBANDAN GİZEMLİ KEŞİF..

Bir koyunun düşmesi üzerine mağarayı bulduğunu ifade eden genç çoban, mağaradan gelen seslerin kendisini ürküttüğünü de söyledi.

İznik'e bağlı Tacir Mahallesinde Adaçalı mevkiinde bulunan bir ormanlık alanda koyunlarını otlatan çoban Kemal Karaboğa, bir koyununun çukura düşmesi sonucu mağarayı keşfetti. Çukurun içine giren Karaboğa, gördüğü manzara karşısında şok oldu. İki galeriden oluşan mağarayı keşfeden genç çoban durumu köylülere bildirdi. Mağarayı gören köylü de şaşkınlıklarını gizleyemedi.

ÖLÜMDEN KURTARILDI

Profesyonel şekilde 10 yılı aşkın süredir dağcılık yapan ve 50'den fazla ilde yüksek irtifa tırmanışları gerçekleştiren Erdek Cennet, solo alpinist tırmanışlar için pek çok şehre tırmanış için gitti. Cennet, geliştirdiği "81 İlde 81 Zirve Anadolu Parsı Projesi" kapsamında 10. organizasyonda jandarmadan izin alarak Uludağ'ın zirvesine tırmandı. Cennet, 40 kilogramlık kamp yüküyle zirve yolculuğunda, hızı 100 kilometreye ulaşan tipi ve fırtınaya daha fazla dayanamayarak çadır kurdu. Şiddetli esen rüzgarda 'çadırı uçmasın' diye 12 saat boyunca direnen dağcının bu esnada çadırı da yırtıldı.

Sayfalar