2021’DE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜ NELER BEKLİYOR?

Sponsorlar

 

suatkayabilgi@gmail.com

Gayrimenkul sektörü 2020 yılındaki ekonomik ani dalgalanmalarla ne oldum durumuna gelmiştir. Bir ay patlama yaşanırken diğer ayın durgunluğu adeta sonucu tahmin edilemez duruma getirmiştir.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) tarafından "Türkiye'de Korona Salgınının Sektörlere Etkileri Raporu" yayımlandı.
Gayrimenkul fiyatlarındaki artışın kredi destekleri ile konut projelerinde canlanma yarattığının belirtildiği raporda, 2020'nin sektör açısından daralmayla sonuçlansa dahi 2021'de sektörde pozitif büyüme beklenebileceği ifade edildi.
Raporda, inşaat sektöründeki daralmanın yılın ilk çeyreğinde de devam ettiği dile getirilerek, bununla beraber, döviz üzerindeki baskı ve Türk lirası mevduat faizlerinin düşürülmesi ile konut kredisi faiz oranlarındaki gerilemenin mevduat sahiplerini gayrimenkul alımına yönlendirdiği vurgulandı.
Döviz ve altın artışları eylül ayına kadar insanları gayrimenkulden uzak tutmuş olup sonrasındaki düşün yine tedirginliğe sebep olmuştur. Bu tedirginlik 2021 yılında insanları yine gayrimenkul sektörüne yönlendirecektir.
Konut satışları ve şehre yakın hobi bahçeleri patlama yaşarken, arazi yatırımcılığı ve ticari gayrimenkulde duraksama gözlemlenmiştir.
2021 yılında konut satışlarının normal seyirde devam etmesi beklenirken, mart nisan aylarında yine bir faiz indirimi beklenmektedir. TÜİK’in açıkladığı inşaat sektörü maliyet endeksi her ay biraz daha yükselmeye devam ederken müteahhitler ise maliyetlerde en çok demir ile çimentoya gelen zamlardan şikayet ediyorlar. Eski maliyetlerle üretilen konut stoku hızla erirken yaşanan yoğun maliyet artışları ile 2021’de yeni üretilecek olan konut projelerine kademeli olarak bu maliyet artışına konutlara zam olarak yansıtılmaya başlanacağı dillendiriliyor.
Pandeminin bitmesi durumunda ticari portföyler de hareket kazanacaktır. Zorlanan esnafın 2021 yılında ekonomik ve kredi destekleri ile büyüme politikası ticari yatırımlara yön vermesi bekleniyor.
Arazi yatırımlarının da 2021 yılında harekete geçip minimum 3 yıl süresince yukarı ivme kazanması bekleniyor. İnsanların Pandeminin azalması ile birlikte döviz ve altın yatırımlarını arazi yatırımına çevirmesi beklenmektedir. Düşen tarım üretim ve kazançlarının da bu hareketle yükselişe geçmesi beklenmektedir.