KORONA HASTALARINA TELEFON UYARISI

Sponsorlar

Haber ID: 16207
Haber ID: 16207
İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Mustafa Çetin, uzun süre telefonla konuşan koronavirüs hastalarının iyileşme sürecinin uzadığını söyledi.
Salı, Ocak 5, 2021 - 11:45

Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yakın Bakım Ünitesinde yaklaşık 3 aylık gözlemin ardından açıklama yapan İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Mustafa Çetin, uzun süre cep telefonu görüşmesi yapan hastaların oksijen tüketiminin arttığını ve bu nedenle öksürük krizlerine girdiklerini gözlemledi.

Çetin, şöyle konuştu: "Hasta takiplerinde cep telefonu kullanımıyla ilgili şahit olduğumuz durumlar var. Hasta çok zor nefes alıyor olmasına rağmen 'birileriyle konuşayım, son sözlerimi söyleyeyim' düşüncesiyle ya da yakınları sağlık durumu hakkında bilgi almak için aradığında çok fazla telefonla konuşuyor. Bu durumun, hastanın sağlık durumunun daha kötü seyretmesine, oksijen ihtiyaçlarının daha çok artmasına neden olduğunu gözlemledik. Hastaların özellikle akciğer kapasiteleri düştüğü için tedavi sürecinde minimum hareket etmelerini istiyoruz. Bu süreçte telefonla konuşmak hastaya fayda sağlamıyor"

Cep telefonu kullanımını azaltan hastalarda iyileşme gözlemlendiğini dile getiren Çetin, şunları söyledi:

"Bu şekilde hasta kısır döngüye giriyor. Hasta iyileşemiyor, oksijen oranı düşüyor, iyiye gidebilecekken öksürük krizine giren hastalarımız oluyor. 60 yaşlarında bir teyzemizin uzun süre öksürük krizleriyle mücadele ettik. Artık tedavide yeşil reçeteyle alınan ilaç kullanımı aşamasına geldik, yine de öksürüğü kesilmiyor. Sonradan anladık ki eşi her gün 4-5 kez cep telefonuyla arayıp teyzemizden sağlık durumunu soruyormuş. Hem telefonda ağlıyorlar, üzülüyorlar, hem de konuştukça öksürüğü tetikleniyor. Oksijenden ayırmakta çok zorlandığımız hastayı detaylı sorguladıktan sonra konuşma süresinin uzun olduğunu fark ettik ve bunu kestik. 2-3 gün içinde hastamız rahatladı.

Yorum