Kendini güncelle

Sponsorlar

 

asliorcan@gmail.com

İleri teknolojiyle üretilen aletler sürekli kendilerini günceller. Peki en kusursuz şekilde yaratılmış insan neden kendini güncellemesin? Ne kadar muhteşem özelliklere sahip olduğumuzu düşünürsek; kendimizi yenilemeden ve geliştirmeden yaşarsak, kendimize en büyük haksızlığı yapmış olmaz mıyız? Her şeyin insanın var oluşuyla ve insan eliyle mükemmelleştiğini düşünürsek, aslında bu bizim kendimizle yarıştığımızı gösterir. İnsan beyni, henüz kendisinin bile tam anlamıyla çözemediği bir muamma! Yine o beynin gücüyle insan, kendisini bile geride bırakacak buluşlara imza atıyor ve bunun kendi potansiyeli olduğunu gözden kaçırıyor. Bunu potansiyelimizi fark etmemiz açısından vurguluyorum. Çünkü bu potansiyelde olan insan, kendi eliyle inşa ettiği çağın gerisinde kalmayı nasıl başarıyor onu da henüz çözmüş değiliz.
O zaman yaratılışımızdaki mükemmelliğe yaraşır şekilde kendimizi geliştirmeli ve sürekli olarak güncellemeliyiz. İnsan zaten durmadan gelişir ve olgunlaşır. Ama bu durum bilinçli bir şekilde yapılırsa insanın potansiyeline yakışır şekilde olur. Sanırım bizi en zorlayan da düşünce güncellemesidir. Tabi ki güncellenmediğinde de bizim hayat kalitemizi en fazla düşüren durumdur. İnsan üç nesli birlikte yaşar. Kendi nesli, çocuklarının nesli ve torunlarının nesli. Kendi neslini, anne babasının neslinin etkisiyle yaşadığından, çocuklarının neslini sürekli kendi nesliyle kıyaslar. Tabi torunlarınınkini de çocuklarınınkiyle kıyaslar. Aslında kişi düşünce yapısını ve bakış açısını devamlı olarak güncellediğinde bu çatışmaları yaşamak zorunda kalmaz. Düşüncelerimizi güncellemenin bir getirisi de çevremizdeki insanları doğru şekilde anlayabilmemizi sağlar. Geniş düşünce yapısına ve bakış açısına sahip insanlar, çevrelerindeki insanları yargılamadan ve kınamadan anlayabilirler, onlara kaşı yanlış yaklaşımlardan kaçınırlar.
Herkesin düşünce yapısı farklıdır. Düşünce yapımızdaki esneklik, farklı fikirlere açık olmamızı ve saygı duymamızı sağlar. Bu durum da bizi her zaman bir adım öne taşır. Tabi ki düşünce güncellemesi kadar, davranışlarımızı da güncellemeliyiz. İnsan her yaşta davranışlarını yönetmeyi öğrenebilir. Olumlu davranış geliştirme ve olumsuz davranışlarla yer değiştirme insan gelişiminin olmazsa olmazıdır. İnsanı insan yapan onun karakteridir. Düşüncelerimiz ve davranışlarımız olumsuz olduğu takdirde bu karakterimiz üzerinde de olumsuz etkiler oluşturur. İnsanlar, en bariz özelliği olan davranışlarıyla nitelendirilir. Çünkü davranışlar; duygu ve düşüncelerin dışavurumudur. O yüzden düşüncelerimizden başlayarak aynı zamanda davranışlarımızı da geliştirmiş oluruz.
Hayatımıza bir fark oluşturmak adına yapacağımız en etkili şey kendimizi sürekli güncellemektir. Düşüncelerimizden davranışlarımıza, kendimize getirdiğimiz her yenilik bize değer katacaktır. İnsan için en vahim durum çağın gerisinde kalmasına sebep olan; kendi kendinin gerisinde kalmasıdır. Aslında insanın hayattaki en büyük rekabeti kendiyle olanıdır. Çünkü yerimizde saydığımız her an öncelikle bizden bir şeyler eksiltir. Biz eksilmeye değil gelişmeye değer varlığız, çünkü insanız!
Sağlıcakla ve farkındalıkla kalın.